KOMBİ TAMİR


Go to content

Kombi Teknik Bilgi

KOMBİ TAMİR


KOMBİ NEDİR. ?

Kat kalorifer kazanlarında olduğu gibi depolanmış bir su kütlesinin ısıtılmasından farklı olarak kombiler şofbenlerdeki gibi bir boru demetinden akan suyun ısıtılması prensibine dayanmakta olup, çok az yer kaplarlar.
Sıcak su temini cihaz içindeki boyler veya ani su ısıtıcısı ile sağlanır.
Pilot alevli ve elektronik ateşlemeli tipleri vardır.
Kombi cihazına yanma havasının temini ile baca gazlarının dışarıya atılış şekillerine göre sınıflandırmak mümkündür.

Hermetik Tip Kombiler
Açık yanma odası bulunmayan kombilerdir.
Hermetik tabir ettiğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç göstermezler.
Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğalgaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama vermektedir.
Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.


Bacalı Tip Kombiler
Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar.
Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3'ten az olan yerlere konması uygun değildir.
Nelere dikkat etmelisiniz?
Tüm firmalardan ayrıntılı bilgi alınız.
TSE, CE, ISO 9002 standartlarına sahip olup olmadıklarını araştırınız.
Satış sonrası hizmetlerini inceleyiniz.
Cihazlar için verilen garanti şartlarını sorunuz.
Yanma ve yakıt tasarruf sistemlerini kıyaslayınız.
Cihazı çalışır vaziyette görmeye gayret ediniz.
Firma yetkili bayilerine, ücretsiz keşifle dairenizi inceletip cihaz tipini belirleyiniz.
Cihazınızı eğitimli bayi ustalarına monte ettiriniz.
Ana firma tarafından belirlenen prosedürlerin uygulanışını kontrol ettiriniz

Yoğuşmalı Tip Kombiler
Yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibi normal hermetik cihazlar gibidir.
En önemli fark ısı eşanjörlerinin yakıcıdan ve baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilecek daha büyük alana sahip olabilmesidir.
Ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C'nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir.
Sıcaklığı 54 C'nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır.
Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır.
Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C'iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir.
Kombi kullanımı
Ülkemizde ısı sektöründe büyük bir potansiyel haline gelen kombilerin iyisi yada kötüsü diye bir şey yoktur. Her biri mükemmel cihazlardır.Isı sektöründe önde gelen kuruluşlar her geçen gün siz tüketicilerimize en iyisini sunmak için yarış halindeler bu harika ürünleri nasıl kullanabiliriz ve ne tür cihazlar tercih edebiliriz.

KOMBİ NASIL ÇALIŞIR
Kombiler ev kullanımı için sıcak suyun anında ısıtılması amacıyla tasarlanmıştır. Bir kombi doğrudan bağlanmış olan şebeke suyunu ısıtır ve musluğu açtığınızda sıcak suyunuz hazırdır. Duş almayı ya da bulaşıkları yıkamayı bitirdiğinizde musluğu kapatırsınız ve bu durumda kombi suyu ısıtmayı keser. Kombilerin nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?Kombilerin herhangi bir tür depolama tankı yoktur. Kombiler ayrıca merkezi ısıtma sistemine de sıcak su sağlayabilir. Termostat kombiye ısıtma sisteminin ne zaman açılması gerektiğini bildirecektir. Bu durumda, kombi içindeki pompa çalışmaya başlar. Çalışma ilkesinin temeli basınç farkı durumunda gaz vanasının açılmasını sağlayan elemandır.Kombi servisi
Bu durumda gaz yakıcı içinde yakılmaya başlar. Isı eşanjörü sınırlı bir miktarda su tutar ve bu siz musluğu açar açmaz ısıtılır. Kombide ısı eşanjörü içinde devir yapar.Kombi tamir servisiSıcaklık belirli bir sıcaklığa ulaştığında termostatik eleman genişleyecektir. Bu durumda sıcak su vanası kapanacak ve ısıtma vanası açılacaktır. Bu suyu merkezi ısıtma sistemine yönlendirir.Kombi bakımıKombinin yoğuşturması ne demektir? Bunun anlamı enerji üretmek için baca gazlarını soğutuyor olmalarıdır. Bu enerji verimini arttırarak maliyetleri düşürür. Bu proses üç ile dört arasında bir pH dengesi oluşturacak biçimde asit kondensasyonu ortaya çıkarır. Bu kondensasyon deşarj edilmelidir.Kombinin borularını kontrol ettiğinizden ve doğru borular kullandığınızdan emin olmalısınız. Asit kondensasyonunun boruları aşındırmasını istemezsiniz. Uygun biçimde deşarj edilmesini sağlayın.Kombiler özellikle küçük daireler için son derece uygun çözüm sağlarlar. Diğer sistemlere kıyasala önemli maliyet ve bakım avantajları vardır.
Back to content | Back to main menu